Giriş

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla
20 Şub 2015

----------Liderlik Üzerine Düşünceler

Dr.Thomas Gordon'a göre lider doğulmaz, lider olunur. Sosyologlar liderlik kavramına bakarken, taraftarlarının liderin etkisini kabul ya da ret etmelerinden bahsetmeye başladılar. Böylece taraftarı olanların lider olduğu sonucu çıkmaktadır. Eğer ekibinizde sizin etkinizi, rehberliğinizi ve yönetiminizi benimseyen üyeler yoksa, liderliğinizin uzun sürmesi imkansızdır.

Bir liderin taraftar bulması ve onları kendisine bağlaması nasıl olacaktır? Tüm insanların ihtiyaçları olduğunu ve bu ihtiyaçlarını tatmin etmek için nasıl çabaladıklarını anlarsak bu soruya cevap bulmuş oluruz. İnsanlar gruplara katılır çünkü bir gruba mensup oldukları için orada gereksinimlerini doyuracak araçların sunulacağını umarlar. Tam tersine, eğer ihtiyaçlarının artık tatmin edşlmediğini görürlerse grubu terk ederler. Bir grubun üyeleri lider tarafından etkilenme ve yönlendirmeyi, ancak lideri üyelerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli araçlara sahip olan bir kişi olarak görürse kabul eder. İnsanların bir liderin izinden gitmesi ve aktivitelerinin onun tarafından yönetilmesine izin vermesi için ihtiyaç ve isteklerinin onun tarafından yerine getirileceğine inanması gerekir. Açıkçası liderin üyelere verdiği sözünü tutması koşuluyla, üyeler lideri destekleyecektir. Bu koşulda bir kişi lider rolünü hak edebilir ve sürdürebilir.

Öte yandan kişiler sadece grup mensuplarının ihtiyaçlarını gidermek için liderlik pozisyonuna talip olmazlar. Unutmayalım ki liderler de birer insandır ve onların da statü ve başarı kazanmak, takdir edilmek, özgüven ve özsaygı duymak, benimsenmek ve kendini güvende güvende hissetmek gibi herkesin sahip olduğu insani duyguları vardır. Lider posizyonunda bu isteklerini tatmin etme yollarını bulamazlarsa bu pozisyonda uzun zaman kalmak istemeyeceklerdir. İnsanlar başkalarına faydalı olmak için enerji harcamaya yalnızca yaptıkları işler karşılığında bir geri dönüş, yani "karşılıklı bir yarar"gördükleri takdirde devam edeceklerdir.

Etkin bir lider hem insan ilişkileri uzmanı(ekibinin ihtiyaçlarını karşılayan), hem de iş üreten (organizasyondan beklenenler) kişi olmalıdır.Birbirinden tamamen farklı olan bu becerileri lider, ne zaman nerede uygulayacağı konusunda gereken esneklik ve hassasiyete sahip olmalıdır. Liderlerin ilk başta öğrenmeleri gereken şey gurup mensuplarının tam olarak ne gibi ihtiyaçları olduğudur. Ancak bunları öğrendikten sonra bu ihtiyaçları karşılamak için ne yapmaları gerektiğine karar verebilir ve karşılığında üyelerin organizasyon için belirli hizmet ve işlevleri başarmalarını bekleyebilir. Bu karşılıklı ve adil alışveriş liderliğin kapısını açan anahtardır.

Kaynak: Etkili liderlik eğitimi, Dr.Thomas Gordon

Tayfun Türkalp

TayfunTürkalp 1979 yılında ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli firmalarda ithalat ve ihracat işlerinde görev aldıktan sonra 1984–1994 yılları arasında NCR Türkiye’de Pazarlama ve Satış Müdürlüğü görevinde bulundu.

Bu dönemde Türkiye’de ilk defa NCR Telemarketing ekibini kurdu. Daha sonra bankacılık sektörü için ilk kredi kartları servis bürosunu oluşturdu. 1994yılında Test Teknoloji firmasını ve bu firmanın bünyesinde, AT&T, Siemens ve daha sonra da Alcatel telefon sistemlerinin satış ve servis ekibini kurdu. Ses ve veri entegrasyonu projelerinde bilgisayar ve telefon sistemlerini entegre eden kuruluş ülkemizdeki birçok yabancı şirketin son teknoloji iletişim sistemleri ile tanışmasını sağladı. Tayfun Türkalp,1998 yılında Alcatel Kurumsal ve Bireysel İletişim Sistemleri Türkiye Direktörü oldu. 2003 yılında Borusan Teknoloji şirketlerinden Pargem Bilişim Sistemleri ve Borusan Bilişim’de Genel Müdür olarak görev aldı. Bu ekiple illerin 112 acil çağrı sistemlerini kurmaya başladı.

 Tayfun Türkalp 2005 yılı başından itibaren İLETİKOM Eğitim, Danışmanlık ve Ticaret Limitet Şirketinin kurucu ortağı olarak, “DR-Voice Türkiye” Eğitim ve Danışmanlık sistemlerini geliştirerek, eğitim ve danışmanlıklara başlamıştır. Ağırlıklı olarak iletişim ve satış danışmanlığı veren Türkalp, şirket Yöneticilerine Danışmanlık ve yönetici adaylarına Koçluk vermektedir. 

Web site: www.iletikom.com/