Giriş

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Lions Quest, Uluslararası Lions Kulüpleri Birliğinin sürdürülebilir ve geniş kapsamlı eğitim programıdır. 27 yıllık deneyim ile 86 ülkede uygulanan Lions Quest programı, dünyadaki  çağdaş eğitimin olmazsa olmaz parçası - SEL – Sosyal Duygusal  Öğrenim  programlarının en iyilerinden biridir.

Lions Quest 2008 yılında ülkemize Türk Lionları tarafından getirilmiş, tüm rehber kitapları Türkçe ve kültürümüze uyarlanmış, uluslararası standartlarda yerel eğitmenler yetiştirilmiştir.

5 yıl içinde Türkiye’nin çeşitli illerinden 375 okuldan 2000 i aşkın öğretmen ve yönetici eğitim almıştır. Ana okulları öğretmenlerine 1 gün, diğer seviye öğretmenler 2 gün eğitimlerle program tanıtılmakta ve kılavuz kitaplar verilmektedir.

Lions Quest’in birçok ülkede etkinliği ölçülmüş değerlendirmesi yapılmıştır Tüm  araştırmalar, programın çocukların  akademik başarılarını arttırmanın yanı sıra, yaşama olumlu bakan , sosyal becerileri gelişmiş mutlu insanlar olmalarına katkıda bulunduğunu kanıtlamaktadır.

Türkiye de ise Boğaziçi Üniversitesi Barış Merkezi yönetiminde değerlendirme çalışması iki yıldır sürdürülmektedir.  İlk değerlendirme eğitim alan ve uygulayan öğretmenlerin beyanları ve gözlemlere dayanarak yapılmış ve çok olumlu sonuçlar kaydedilmiştir.

TARİHÇESİ

         Lions Yaşam Becerileri (Lions Quest) programı gençleri kötü alışkanlıklardan ve yaşamlarındaki olumsuzluklardan koruyan bir program olarak 1970 li yıllarda  Amerika’da Rick Little adlı bir genç ile başlamış, Stanford Üniversite’sinde akademik program haline getirilmiştir.Dünya Gençlik Vakfı bünyesinde geliştirilmiş ve kapsamı genişletilmiştir.

 UNICEF’in ve uzman kurumların yaptığı araştırmalar sonucu alanında dünyanın en iyi programlarından biri ve çok etkin bir program olduğu kanıtlanmıştır.

1984’den itibaren Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği programın ortağı olmuş, parasal sorunları aşabilmek için 2000 yılında LCIF- Uluslararası Lions Kulüpleri Vakfı  programın patent haklarını satın almıştır.

Ülkemizde Türk Lions Vakfı bünyesinde çalışmalar sürmektedir.

İçeriği MEB müfredatıyla örtüşmekte ve kazanımları pekiştirmektedir.

 

VERDİĞİ KAZANIMLAR

Sorumluluk Alma

Amaçlarını Oluşturabilme

Analitik Düşünme

Etkili İletişim

Duyguların Kontrolü

Şiddetsiz Çözüm

Takım Çalışması-İşbirliği

Gönüllülük- Hizmet Bilinci    

Sağlıklı Yaşam

Olumsuz Alışkanlıklara Karşı Durabilme

Çevre Etkilerine Direnç

 

LIONS QUEST YAYINLARI.

·         Anasınıfı Öğretmen Kılavuz Kitabı

·         1. Kademe(1. – 4. Sınıf) Öğretmen Kılavuz Kitabı

·         2. Kademe (5. – 8. sınıf) Öğretmen Kılavuz Kitabı

·         Lise Bölümü ( 9-12 )Öğretmen Kılavuz Kitabı

·         Ergenlik Cağı – Anne Baba El Kitabı

·         Toplumsal Sorumluluk Öğrenimi – ( 7-15 yaş ) Öğretmen Kılavuz Kitabı

YEREL EĞİTMENLER

·         Maggie PINAR

·         Rengin DAMAR

·         Metin YOLERİ

·         Gülçin BİLGİÇ

         Oral ÖZEKEN