Kentimizin insanlarının dahi yeterince tanımadığı ve henüz halka açık bir ören yeri haline gelmemiş olan mimari ve tarihi olarak birçok bulguya ev sahipliği yapmakta olan Bathonea Kazı alanı Bakırköy Lions kulübü geçmiş dönem başkanlarından Sn Ln.Hasan Değirmenci önderliğinde ziyarette bulundu..
Antik yerleşim alanına planladığımız gezi ile gönüllü olarak çalışmalarda bulunan ekibe mütevazı de olsa destek vermeyi amaçladılar.

Bu dayanışma ile bölgenin tarihsel geçmişi ile yakından bilgi sahibi olunacak. Kazı Başkanlığından alınan özel bir izinle, bilgilendirme ve tanıtım gezisi şeklinde yapıldı.
Bathonea kazıları Küçükçekmece Gölü kenarında, Avcılar sınırları içerisinde Firuzköy Yarımadası’nda 2009 yıllarında başlayıp, bu yıl da İstanbul’un tek arkeolojik kazısı olarak, Cumhurbaşkanlığı izniyle sürmektedir. Başta Polonyalı ve Alman bilim adamları olmak üzere çok uluslu bir ekip ile multidisipliner olarak çalışmalara devam etmektedir.
Antik kentimize düzenlenen Kültürel farkındalık ziyaretimizin tüm organizasyonu yapan ve bize bu güzel imkanı sağlayan Sn.Ln. Hasan Değirmenci başkanımıza, bizlerin yanında olan başta 2021-2022 Genel Yönetmenimiz Birten Bilecik’e, Kültür ve Sanat Komite Başkanı Gülsen Yavuzkal’a , değerli konuklarımıza ve Lions ailemize teşekkürlerimizi sunuyoruz.